História, Správy, Tradície

Oblievačka vo Víťazi – 9.4.2012


Jedna z najobľúbenejších veľkonočných tradícií v našej obci je veľkonočná oblievačka po našom “olevačka”. Oblievajú sa všetky vekové kategórie dievčat počnúc tými najmenšími až po decentné oblievanie aj tých najstarších dám. Pri oblievaní nevynechávame ani staré baby. 🙂

Oblievačka vo Víťazi 2012


Oblievačka zvyčajne začína oblievaním na koscelisku, kde oblieva pán farár. Zároveň tak posmelí aj chlapov, aby na oblievačku nezabudli a hlavne nebáli sa oblievať. Tohto roku si však pán farár zobral dovolenku, ale dúfame, že na budúci rok bude opäť v načatej tradícií pokračovať. Po koscele sa začína oblievať podľa starého zaužívaného zvyku, najprv po rodinách a potom po frajerkách.
Najkrajšou výslužkou pre starších oblievačov je zvyčajne príjemné posedenie v kruhu najbližšej rodiny a priateľov, koštovanie veľkonočných jedál medzi ktorými nesmie chýbať kvalitný zemiakový šalát, varené vajíčka, domáca šunka, klobása a cvikla s chrenom. Kvalita jedál sa potom náležite hodnotí, čo zároveň každoročne vplýva na zvýšujúcu sa kvalitu jedál a zároveň sa ústne predávajú starodávne recepty mladším generáciám. Počas oblievačky nesmie chýbať dobrá nálada, ku ktorej neraz dopomôže aj dáky ten pohárik poriadnej domácej pálenky.
Neviem ako je to v iných obciach, ale vo Víťazi sa dievčatá na oblievačku veľmi tešia a tá ku ktorej by nezavítal žiaden oblievač bola by veru veľmi smutná a to po celý rok. Oblievačka zvyčajne končí neskoro po zotmení a aj to je znakom toho, že si dievčence svojich oblievačov náležite uctia a oblievači “še potom zašedza” a nestíhajú. Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane!

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: