Dejiny, História

Symboly obce Víťaz


This slideshow requires JavaScript.



Zástava obce Víťaz vychádza z farieb obecného erbu a tvoria ju štyri zvislé pruhy – modrý, biely, červený a modrý. V spodnej časti sú dva výstrihy v podobe rovnostranných trojuholníkov.

Pečať obce tvorí odtlačok sochy sv. Jozefa – robotníka, ktorá je umiestnená v rím.-kat. kostole vo Víťaze s kruhopisom “OBEC VÍŤAZ”. Pečať schválilo obecné zastupiteľstvo dňa 25.6.1993

Erb obce tvorí : V modrom poli štítu na červenej pôde kráčajúci späť hľadiací biely/strieborný/ lev, opierajúci sa prednými labami o žltý/zlatý/ lemeš pluhu. Štít:španielský. Podkladom pre vytvorenie tohoto návrhu bola obecná pečať obce Víťaz, pochádzajúca z roku 1786. Odtlačok typária je uložený v zbierke obecných a mestských pečatí v Krajinskom archíve v Budapešti. Na pečati s kruhopisom Sigil/lum/Pos/sessionis/Nagyvitez 1786 je ako obecné znamenie vyobrazený kráčajúci späť hľadiaci lev, prednými labami opierajúci sa o lemeš pluhu. Vyfarbenie erbu bolo zvolené tak, aby zodpovedalo základnému heraldickému pravidlu pre používanie farieb a kovov, ako aj požiadávkam na kasnosť a zrozumiteľnosť erbového znamenia. V návrhu je použitý španielsky štít, v obecnej a mestskej heraldike najbežnejší.

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: