Dejiny, História

9.Časť – PANSKÉ DVORY


historiaobce

Starší občania spomínajú pánske dvory, a to u Jána Zeleňáka, bola pánska usadlosť rodiny Ďurčákovej. Kameň s erbom rodiny je umiestnený na kaplnke sv. Jána Nepomuckého v centre obce. Po sedliackom povstaní vlastní usadlosť Ďurčákovcov ich zať Študinský.

Druhá pánska usadlosť patrila pánovi menom Tahy. Usadlosť sa nachádzala na mieste, kde býva Bernard Bednár a Veronika Jenčová. Táto usadlosť zostala nedostavaná. Ku jeho panstvu patrili aj ovčiarne v susednom Ovčí. Neďaleko Tahého usadlosti bola pánska majetnosť Kertisová, ktorá sa nachádzala na pozemkoch, ktoré dnes vlastnia Strakoví, Štofanikoví, Odrioví, a Gregoví.

Dva pánske usadlosti mali vo Víťazi aj bratia Berthótyovci. Vavrinec Berthóty býval v pánskej usadlosti, ktorá sa nachádzala na mieste, kde je teraz starý dom Ondreja Blizmana a dom Petra Blizmana. Rodinu Vavrinca Berthótyho poznáme aj pod menom Ľorkovo. Druhý brat Bartolomej, miestnym pomenovaním Bertalám Berthóty mal pánsku usadlosť s kaštieľom na pozemkoch, ktoré dnes vlastní Ladislav Jenča, Regína Balogová, Pavol Uličný Edo Jenča, Jozef Blizman, Jozef Lacko ml., Peter Novotný a ďalší občania, ktorý sú v susedstve s týmito pozemkami. Túto pánsku usadlosť s kaštieľom kúpil(vraj vyhral v kartách od Berthótyho) po roku 1848 Šnajder. Neskôr vraj Šnajder vyhral od Berthótyho aj jeho manželku, ktorá sa k nemu presťahovala. Význam a postavenie miestnych pánov upadá. Ich majetky odkupuje miestna židovská komunita a spoločnosti, ktoré zakladajú sedliaci. Keďže sedliaci jednotlivo nemajú dostatok peňazí na odkúpenie väčších honov a lesov od miestnych pánov, ktorí predávajú svoj majetok, spájajú sa so spoločnosti, a takto zlúčením finančných prostriedkov vytvárajú dostatočne silný kapitál na odkúpenie najmä panských lesov. Ešte dnes sú známe spoločnosti Tahého, Študinského, Šnajdrová, Kertisová. Ku koncu 19.storočia preberajú významnejšie postavenie v obce dve židovské rodiny, a to Šimona Levkoviča a rodina Fleischerová. Rodina Šimona Levkoviča (miestne zvaná tiež Šimková ), mala krčmu na pozemku, ktorý teraz vlastní Ján Jenča (pri OcÚ). Druhá rodina Fleischerová odkúpila pánsku usadlosť od rodiny Vavrinca Berthótyho – Ľorka. Mala krčmu a pomerne veľký majetok. Jeden zo synov Fleischerových Adolf bol advokátom.

Na prelome 19.storočia a začiatkom 20.storočia význam miestnych panstiev upadol. Niektorý predali svoj majetok sedliakom a odsťahovali sa, len rodina Berthotyová – Šnajdrová zostala. Keď v roku 1913 vyhorel kaštieľ, ktorý vlastnil Šnajder, úplne schudobnela. Potomkovia tejto rodiny sa rozišli po svete. V dedine zostáva len Irenka, Július a Tibor. Irenka nemala potomkov a dožila svoj život v dedine. Tibor sa odsťahoval a Bartolomej tiež dožil svoj život v dedine. Mal potomkov, ktorí žijú dodnes v našej obci a v susedných obciach.

*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

2 thoughts on “9.Časť – PANSKÉ DVORY

  1. Zdravim, rad by som sa o tejto teme dozvedel viac. Moj stary otec Julius sa narodil vo Vitazi v roku 1928. Dajte mi prosim na Vas kontakt.

    Dakujem a s pozdravom,

    Jakub Berthoty

    Posted by Jakub Berthoty | apríl 28, 2014, 22:18

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: