Dejiny, História

6.Časť – PRVÉ MENÁ A PRIEZVISKÁ PODDANÝCH


historiaobce

V rokoch 1715-1720 cisár vysiela do krajiny sčítacích komisárov stavu krajiny. Z ich záznamov sa dozvedáme, že v oblasti Braniska a Levočského pohoria bola veľká spustlosť, bieda a úbytok obyvateľstva. Dáva búrať hrady, aby už neboli útočiskom rebelantov. Nastáva pokojnejšie obdobie. V roku 1726 sa proti Jánovi de Wytezy ohradzujú Berthóty, že používa šľachtický titul. A od tohto obdobia rod Salanczy prestáva používať v prídomku de Wytezy. V tomto storočí sa spomínajú aj ďalší potomkovia de Wytez, ale vplyv v dedine preberá rod Berthótyho a Hedryho.

V polovici 18.storočia už je opäť väčšina obyvateľov dediny katolícka. V roku 1732 hospodárilo 16 domácností, z toho 4 na polovičných, 7 na štvrtinových a 5 na osminových.Objavujú sa aj prvé mená a priezviská poddaných, ako Andreas Hudák, Matias Uličný, Matias Kočík, ASndreas Mikula, Matias Adam, Tomáš Poľak, Pavlus Kollár, Matias Varga, Matias Tomko Matias Kováč, Andreas Husivarga, Ivanus Hovanecz, Pavlus Sembaly, Joannus Lorincz, Matias Marušin. Z roku 1734 sú známe ďalšie mená: Matias Mašľar, Andras Balucha, Matias Kovaľ, Danko Kováč, ďalšie mená sú ťažko čitateľné. Z roku 1753 Iskra Mihaly, Majcher Dzura, Broda Janko, Onder Onda, Olejarik Onder, Štifko(meno nečitateľné). V druhej polovici 18.storočia nastáva pokojnejšie obdobie. 13.júla 1773 Mária Terézia vydáva Urbar, v Ktorom sú uzákonené práva a povinnosti poddaných. V zozname poddaných čítame mená: Biroš Maceg, Hanak Tomko, Foriš Martin, Doľk Dzura, Faifer Kuba a Vanko, Čech Kuba, Janko Onder, Magda Dzura, Magda Janko, Majirník Mihaly, Minďar Dzura, Fekete Vasko.

V 70.rokoch 18.storočia rodina Berthótyovcov robí generálnu prestavbu miestneho kostolíka v barokovom slohu. Prestavba bola ukončená v roku 1776. Fara sa už neobnovila. Zostalo už iba po nej pomenované miesto pri kostole. Zatiaľ sa nevie, kto je pochovaný v krypte pod kostolom, ale museli ich tam pochovať ešte pred 70.rokmi 18.storočia, v ktorých bol vydaný zákaz pochovávať v kostoloch. Keďže sa v Urbare vydanom v roku 1773 medzi poddanými meno Salanczy – Wytezy nevyskytuje, pôsobí tento rod ku koncu 18.storočia ako bohatší slobodní sedliaci.

Urbar z roku 1768, umietnený v oblastnom archíve v Prešove


*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: