Dejiny, História

5.Časť – 200 ROKOV POKOJA STRIEDAJÚ 2 STOROČIA ÚTRAP A BIEDY


historiaobce

V polovici 15.storočia rod Wytezy významovo klesá medzi najnižšiu šľachtu. V roku 1454 časť jeho majetku preberajú ich príbuzné rodiny Frichy, Hedry a Berthóty. V roku 1456 získavajú rodiny Širokay, Frichy, Hedry a Berthóty spoločný erb rodu Aba. Vpádom husitských vojsk v roku 1442 na Spiš a Šariš končí pomerne pokojný 200-ročný vývin dediny Víťaz(od vpádu Tatárov v r.1241). Obsadzujú Šarišský hrad, kde si urobili základňu a postupne dobývajú hrady v Lipovciach, Richnave a nakoniec aj Spišský hrad. Dediny nachádzajúce sa na tejto vojenskej trase znášali všetky útrapy predchádzajúcich vojnových výprav. Husiti útočia hlavne proti cirkvi, jej majetkom, kláštorom a šľachtickým sídlam. Obrady v kostoloch sú staročeštine, ktorej rozumie aj miestne obyvateľstvo a prijíma sa pod obojím. Po prehratých bitkách sa husitské vojsko mení na lúpežiace bandy a plieni okolitý kraj. Toto plienenie a choroby majú podiel na zdecimovaní obyvateľov obce.

Nastupuje 16.storočie plné nepokojov a rebélií. Po sedliackych rebéliách v roku 1514 bolo právo sťahovania zrušené. Sedliaci sa stali nevoľníkmi, nemohli sa slobodne sťahovať. Nastáva obdobie nevoľníctva v tomto kraji. Dedina upadá. Uhorsko prehráva ďalšiu bitku s Turkami v roku 1526. Hrad v Richnave je v roku 1527 zbúraný do základov. Sedliakov v dedine ubúda. V roku 1543 platia daň, len od 11 port. Úpadok pokračuje v roku 1567, sedliaci platia daň od 6 port. V tomto roku hospodárilo v dedine 21 domácností. Z nich richtárova na štvrtinovej, dve na polovičných tri na tretinových a 15 na štvrtinových usadlostiach. To dokazuje, aký veľký je úpadok, keď ani jedna domácnosť nevlastní celú usadlosť. Bieda a úpadok pokračuje. V kraji pod Braniskom sa šíri protestantizmus. V roku 1588 v dedine je len 5 port a tri želiarske domácností. Dedina tak klesla do triedy malých dedín.

Oživenie nastáva až koncom 16.storočia, keď sa tu usadzujú nové rodiny, lebo roku 1600 mala dedina 34 obývaných poddanských domov. Víťaz sa stáva opäť veľkou dedinou. Mal temer len poddanské obyvateľstvo, kostol, faru, školu a stáva sa protestantským. Z rodu Salanczy – Wytezy sa spomínajú v roku 1588 mená Juraj a Ján a v roku 1606 Ján de Kis Wytez. Uplynie takmer 200 rokov nepretržitých nepokojov sprevádzaných zbedačovaním obyvateľstva, hladom a morom. Jezuiti zo Spišskej Kapituly sa snažia svojou misijnou činnosťou prinavrátiť ľud spod Braniska do katolíckej cirkvi. Za pomoci manželiek zo Šarišského a Spišského hradu zakladajú v roku 1623 pútnické miesto sv. Anny na Kluknavských lúkach. Pretečie ešte veľa vody, keď ich úsilie bude korunované úspechom. Začiatkom 18.storočia v roku 1708 až 1710 v mestách a dedinách zúril mor. Na následky moru zomrelo až 2/3 obyvateľstva. Ľudí museli pochovávať aj do spoločných hrobov.

*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Trackbacks/Pingbacks

  1. Spätné upozornenie: Šarišské Hradné Hry – 4.9.2011 « okovitaza - september 5, 2011

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: