Dejiny, História

14.Časť – PO ROKU 1950


historiaobce

V roku 1950 bola elektrifikovaná časť Víťaz – Dolina. V roku 1953 sa začalo s výstavbou budovy obecného úradu a Hasičskej zbrojnice. Táto stavba bola dokončená v roku 1955. Po odsťahovaní sa občanov Rómskeho pôvodu v roku 1953 priamo z obce, ostáva táto národnosť bývať už iba v časti Dolina v počte jeden rodiny. V roku 1950 bolo zriadené v obci Štátne kino. Príchodom roku 1957 sa priblížil občanom obce ich dávny sen, a to výstavba nového kostola, nakoľko už staručký kostolík v rozvíjajúcej sa obci, nestačil.

Túžby a plány občanov sa začali uskutočňovať skutky dňa 19.marca 1957, kedy sa začalo s výstavbou nového kostola. Po niekoľkých týždňoch komunistický režim stavbu zastavil. V tomto roku bol sprevádzkovaný kameňolom a píla v časti Dolina. Kameňolom prevádzkoval Miestny národný výbor a pílu vlastnil p. Adamkovič Jozef. V roku 1958 boli za zahájenie výstavby nového kostola súdení : Imrich Ungvarský a Ján Štofila. Aj napriek zákazu zo strany štátu, práce na výstavbe nového kostola pokračovali ( na čierno ) ďalej. Obrátky naberali aj kortesačky na založenie Jednotného roľníckeho družstva. V roku 1959 sa začalo s prestavbou Základnej školy, ktorá bola ukončená v roku 1960. Dňa 18.januára 1960 bolo založené celoobecné Jednotné roľnícke družstvo.

V roku 1961 bola výstavba nového kostola ukončená. Dňa 15.10.1961 bol kostol slávnostne požehnaný na kostol sv. Jozefa, robotníka Okresným dekanom Vdp. Františkom Potockým. Výstavbu nového kostola inicioval správca farnosti Vdp. Andrej Oros. Výstavba kostola prebiehala za účinkovania správcu farnosti Vdp. Petra Adamčáka, pod dozorom Majstra p. Tomáša Juhása a za veľkej obetavosti miestneho obyvateľstva. V roku 1961 sa začalo s výstavbou Hospodárskeho dvora pre miestne Jednotné roľnícke družstvo. O rok neskôr sa začal os prístavbou budovy Spotrebného družstva t.č. Jednoty.

Okupácii sovietskym vojskom v roku 1968 sa nevyhlo ani okolie obce dňa 23.augusta. Okupačné vojsko rozstrieľalo televízny vykrývač na Bradle. Na znak slobody bola posadená lipka pred MNV. Generálnou prestavbou rodinného domu na Materskú škôlku v roku 1973 sa začína éra predškolskej prípravy. V roku 1975 dochádza k zlúčeniu štyroch družstiev: Hrabkova, Ovčieho, Víťaza a Širokého a vzniká Poľnohospodárske družstvo Branisko. V roku 1981 začína generálna prestavba Materskej školy a plynofikácia obce.

Po revolúcii v roku 1989 sa začína rozvoj súkromného podnikania, vznikajú nové firmy.

Dňa 28. novembra 1992 v sobotu bol otcom biskupom Alojzom Tkáčom konsekrovaný Kostol sv. Jozefa. Pri tejto príležitosti vznikla myšlienka na výstavbu farskej budovy, ktorá u pána biskupa našla podporu. Výstavba farskej budovy sa začala dňa 22.mája roku 1995. Práce na tejto stavbe boli ukončené 30.Apríla 1997. Dňa 1.mája 1997 na sviatok v. Jozefa, robotníka bola vysvätená Farská budova Mons. Alojzom Tkáčom, košickým arcibiskupom.

*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

Najlepšie foto

Štatiska

  • 612,758 zobrazení
Reklamy
%d bloggers like this: