Dejiny, História

13.Časť – PO DRUHEJ SVETOVEJ VOJNE


historiaobce

V máji v roku 1947 začalo sa v obci so stavbou Potravného družstva. Prevrat vo februári 1948 priniesol zmenu aj do Víťaza. Nastúpil diktát komunistov. Obyvatelia obce však neboli novému režimu príliš naklonení. Pri voľbách v máji z 500 voličov volili spoločnú kandidátku národného frontu len 128 voličov. Ostatní vhodili do urny čisté biele lístky alebo prázdne obálky. Dňa 9.júna bola vo farnosti Široké birmovka. Sviatosť birmovania udeľoval biskup Košickej diecézy Mons. Jozef Čársky. Po birmovke navštívil pán biskup obec Víťaz a prezrel si aj pozemok, na ktorý sa veriaci z Víťaza chystali postaviť nový kostol.

Dňa 11.júna 1948 na základe vyhlášky povereníctva Vnútra, bola premenovaná obec z názvu VITEŽ na nový názov VÍŤAZ. V jeseni tohto roku bola prevedená exhumácia vojakov padlých v druhej svetovej vojne a pochovaných v obci. Ich pozostatky boli prevezené na Duklu. Dňa 20.novembra 1948 bolo predĺženie autobusovej trate zo Širokého do Víťaza. Na túto príležitosť sa obyvatelia obce pripravovali už rok dopredu a to, výstavbou garáže pre autobus.

Dňa 25.januára 1949 sa objavila na severnej časti oblohy polárna žiara. Javila sa ako ohromná žiara na oblohe. Vo februári komunistický režim previedol súpis majetku, na základe ktorého boli vyrúbané dodávky štátu tzv. kontingenty. V tomto roku sa začalo s výstavbou spevnenej cesty cez obec. Koncom júna prebehla akcia podpisovania Ohlasu slovenských a českých katolíkov. Komunistický režim si touto akciou chcel vynútiť vernosť a oddanosť k štátu a režimu vo veciach náboženských. V súvislosti s Ohlasom katolíckej akcie došlo v našej farnosti k výtržnostiam. Dňa 19.júna 1949 pri akcii ŠTB na fare v Širokom sa obyvatelia farnosti postavili na obranu správcu farnosti. Táto vzbura mala aj svoju dohru. Už 24.júna Okresný súd v Prešove súdil 13 osôb. Dvanásť obžalovaných bolo odsúdených na tresty odňatia slobody v trvaní od 1 do 5 rokov. Medzi odsúdenými bol aj Ondrej Jenča z V9ťaza odsúdený na jeden rok nepodmienečne. V novembri sa Potravné družstvo presťahovalo do novej budovy. Počnúc dňom 5.aprílom 1950 bola obec Víťaz napojená na autobusovú linku Široké – Krompachy – Slovinky.

*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: