Dejiny, História

10.Časť – PRVÁ SVETOVÁ VOJNA


historiaobce

V roku 1914 vypukla prvá svetová vojna. Dňa 30. júla prišiel zo Širokého notár, aby uvedomil občanov o mobilizačnej vyhláške. Do 24 hodín musia všetci muži od 21 do 42 rokov, ktorí spĺňajú podmienky mobilizačnej vyhlášky, nastúpiť ku svojím útvarom. Nastalo ťažké lúčenie. Potešovali sa tým, že vojna rýchlo skončí, že sa za krátky čas vrátia domov. Ale mýlili sa. Tak ako chlapi boli asentírované j kone. Kone mali odvod v Chminianskej Novej Vsi. Tí, ktorí boli nevojaci, museli v jeseni roku 1914 ísť na odvod. Obec zostala skoro bez mužov, opustená smutná.

V roku 1926 sa začína ukazovať nedostatok potravín. Ešte citeľnejší nedostatok nastáva v roku 1917 a 1918. V roku 1917 boli z miestneho kostola sv. Ondreja vzaté dva zvony – sv. Urban a sv. Anna – na vojenské účely. Zostal už iba najväčší zvon sv. Ondreja a malá cimbalka. Prvá svetová vojna si vyžiadala obete i na životoch našich občanov. Z narukovaných sa nevrátilo 17 mužov. Mená týchto mužov sú vyryté na podstavci sochy Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je umiestnená v kaplnke pre cintoríne. Sú to tieto mená: Ján Hudák, Štefan Skoloda, Róbert Pavlík, Mikuláš Pacovský, Ján Lacko, Imrich Kollár, Félix Štofila, Štefan Gavalier, Andrej Čech, Jozef Franc, Tomáš Galdun, Ján Iskra, Andrej Ungvarský, Tomáš Pacovský, Juraj Magda, Ferdinand Holub a Štefan Bahleda.

V roku 1918 po prvej svetovej vojne vzniká Československý štát, ktorý je vyhlásený 28. októbra 1918.

V roku 1919 vtrhla maďarská červená armáda na Východné Slovensko, bola vyhlásená Slovenská republika rád. Táto udalosť sa dotkla aj dediny Víťaz. Židovské rodiny kolaborovali s okupačnou maďarskou červenou armádou. Po príchode československých légií boli všetci muži týchto židovských rodín odsúdení vojenským súdom a namieste popravení zastrelením. Sú pochovaný v spoločnom hrobe na mieste, kde sa nachádza židovský pamätník týchto obetí. Po tejto udalosti sa židovské ženy aj s deťmi z obce odsťahovali.

Pamätník občanom Víťaza, ktorí sa nevrátili z frontu domov po 1.svetovej vojne.


*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: