Dejiny, História

4.Časť – OD ABOVCOV DO POLOVICE 15.STOROČIA


historiaobce

Nevie sa, kedy toto územie a usadlosť prešlo do vlastníctva Abovcov, avšak patrilo im do roku 1288, keď ho ako veno dal Dionýz po zomrelej sestre šľachticovi Meršemu, synovi Benedikta II. Jeho synom a vnukom dedina patrila ešte aj rokou 1320.

V roku 1310 vymiera maďarský kráľovský rod po priamej línii. Začína sa boj o uvoľnený trón. Po bitke pri Rozhanovciach v roku 1312 víťazný kandidát na trón Karol Róbert podporuje osídľovanie a rozdáva majetky. Benedikt II v roku 1320 dáva dedinu svojmu synovi Dominikovi, ale Dominik sa z dedičstva dlno netešil. Keďže v bitke pri Rozhanovciach bojoval proti Karolovi Róbertovi, na strane Matúša Čáka. V roku 1327 jeho majetok získa spišský župan Filip Druget – privrženec Karola Róberta. Viliam Druget v roku 1330 vymieňa Dominikovo dedičstvo s Abovcami zo Slanca. Pretože aj oni bojovali proti Karolovi musia vyhodnejšie panstvo s hradom vymeniť zy kraj pod Braniskom. Nový majiteľ – Peter zo Slanca v novembri 1333 rozdelil majetky medzi šiestich synov: Víťaz a Ovčie pripadli Ladislavovi, Široké Mikulášovi a Jurajovi, Fričovce Jánovi, Hendrichovce Petrovi a Bertotovce Michalovi.

V roku 1338 štátny sudca prisúdil a jágerský prepošt Demeter potvrdil spomínané majetky pre Petrových synov. Po tomto rozhodnutí Petrovi synovia od roku 1339 prijímajú rodové mená podľa názvov prisúdených dedín: Wytezy, Širokay, Frichy(Frič), Hedry a Berthóty. Začiatkom 14.storočia v prvých dvoch desaťročiach bol postavený kostol, v ktorom v tridsiatich rokoch pôsobil farár Mikuláš. V tomto období r.1334 bol v Hrabkove založený kláštor radu – Augustiani. V roku 1351 Vavrinec Vytezy zaujal Hrabkov od mníchov Augustiánov . Zaujatie sa previedlo viac – menej násilne. Po Ladislavovi dedí dedinu jeho syn Ján, o ktorom je zmienka z roku 1417, keď zmierňoval svojho bratranca Petra Tornusa s kráľom pri návšteve kráľa Žigmunda v Spišskom Podhradí. Kráľ Žigmun(1387 – 1437 ) nariadil v roku 1427 súpis majetností, podľa ktorej dnes vieme, že dedina Víťaz bola zdaná daňou kráľovi od 33 port, takže dedina Víťaz bol veľkou dedinou. Ďalej podľa tejto listiny vieme, že v Šariši bolo 330 dedín, v ktorých bolo 6811 usadlostí s 52 450 obyvateľmi.
*literatúra: brožúrka Pohľad do histórie obce Víťaz

Reklamy

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: